Pamięci Patrona - generała Stanisława Maczka

Generał Stanisław Maczek to Patron, któremu wychowankowie naszego Ośrodka oddali hołd podczas obchodów 73. rocznicy wyzwolenia Bredy (Holandia) przez 1. Polską Dywizję Pancerną spod okupacji niemieckiej. W obecności polskiej delegacji rządowej i wojskowej, burmistrza Bredy, Polonii, Polaków, Holendrów i ich rodzin przeżyliśmy wzruszające chwile... Szczególnymi uczestnikami uroczystości byli kombatanci – żołnierze  1. Polskiej Dywizji Pancernej, a wśród nich kapitan Edmund Semrau z Torunia.

Uczestniczyliśmy w patriotycznych uroczystościach na Polskich Cmentarzach Wojennych w Bredzie przy Ettensebaan i w dzielnicy Gineken. Zapaliliśmy znicze i złożyliśmy  wieńce na grobach polskich żołnierzy na cmentarzach pod Bredą w Alphen i Oosterhout. Odwiedziliśmy największy cmentarz żołnierzy 1. Dywizji Pancernej w Belgii, w miejscowości Lommel. Tutejsza Polonia podjęła nas wspólnym obiadem w Domu Polskim „Polonez” w Beringen, gdzie swoją siedzibę ma Zarząd Główny Związku Polaków w Belgii.

Zwiedziliśmy liczne miejsca, które są wyrazem wdzięczności Holendrów dla dokonań polskich żołnierzy. Byliśmy przy czołgu Pantera na rogu ulicy generała Stanisława Maczka i Paul Windhausenveg, przy pomniku z orłami z napisem ,,Dziękujemy naszym polskim wyzwolicielom 29.10.1994‘’ w parku miejskim Wilhelminapark oraz przy kapliczce Matki Boskiej Częstochowskiej. Zapaliliśmy znicze i złożyliśmy wiązankę przy pomniku 1. Dywizji Pancernej w Baarle/Nassau.

Udział w tych patriotycznych uroczystościach przybliżył nam postać Patrona, jego żołnierzy oraz pozwolił nawiązać kontakty towarzyskie z Polonią w Belgii i Holandii. Szczególnie mile zaskoczyła nas inicjatywa Polskiej Grupy Motocyklowej z Belgii, która wiedząc o wizycie dzieci z Polski przygotowała dla naszych podopiecznych torby pełne słodkich upominków i wręczyła im odznaki z logo „MOTOPOLACY”. Na długie lata pozostaną w naszej pamięci te przejawy sympatii i przyjaźni polsko – belgijsko - holenderskiej. Możemy powiedzieć, że należymy do  „rodziny Maczkowców”.

Wiele radości sprawił nam pobyt na uroczystym wieczorze zorganizowanym przez Stowarzyszenie Kulturalne Polonia w Bredzie. Zobaczyliśmy jak Polacy i Holendrzy potrafią bawić się wspólnie.

Gościliśmy w domach naszych Przyjaciół: w Belgii u Państwa Teresy i Zygmunta Ziembickich i u Pana Josefa Stoffels, a w Holandii u Pani Ria Marijnissen i Pani Netia Van Os. Spotkaliśmy się tam z dużą serdecznością. Z naszej strony była to wielka przyjemność i na zawsze pozostanie w naszej pamięci. Dziękujemy!

Wiele niezapomnianych wrażeń dostarczył nam całodzienny pobyt w Parku Rozrywki Efteling. Tam z radością skorzystaliśmy ze wszystkich zaoferowanych nam atrakcji, a nawet możemy powiedzieć, że szaleliśmy na nich!

Organizatorem wyjazdu i jego kierownikiem był Dyrektor Ośrodka – Ryszard Bielecki, przy wsparciu finansowym Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu i Stowarzyszenia „Generał Stanisław Maczek in Memoriam”  w Bydgoszczy.                                    

Opracowanie - Krystyna Bieniek, fotografie - Ryszard Bielecki

<< powrót do aktualności

 

   

Adres Ośrodka

ul. Akademicka 3
85-796 Bydgoszcz

tel: 52 344-74-15
sekretariat

tel: 52 344-74-10(20)
portiernia

fax: 52 346-36-16
e-mail: biuro@oswnr2.bydgoszcz.pl

   

kujawsko-pomorskie

   

Wyszukiwarka  

   

Organem prowadzącym dla K-P SOSW nr 2 jest Samorząd Województwa Kujawsko Pomorskiego

   

Certyfikat  

   

Zajęcia Terapeutyczne  

   

   
© 2018 Kujawsko-Pomorski Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy nr 2