Czytamy Bydgoszcz Autorski projekt Fundacji Nasza tradycja-nasza przyszłość.
Klasa 3b wraz z opiekunami: panią Karoliną Drzycimską oraz ks. Piotrem Książkiewiczem, wzięli udział w projekcie Fundacji Nasza Tradycja Nasza Przyszłość „Czytamy Bydgoszcz” i udali się śladami bydgoskiej fary.
Uczniowie wędrówkę rozpoczęli od miejsca bezpośrednio związanego z dzisiejszym wystrojem fary, a mianowicie epitafium ukazującym dawny kościół karmelicki, który został rozebrany w roku 1822 i jego wyposażenie przeniesiono w dużej mierze do dzisiejszej bydgoskiej fary. Następnie udali się pod spichrze mieszczące się przy ulicy Mostowej, aby tam na makiecie Bydgoszczy zobaczyć, jak wyglądał Gród nad Brdą w poprzednich wiekach i podziwiać nieistniejące już budynki m.in. ratusz i kościół Jezuitów, a także wspomniany już kościół karmelicki.
Po zapoznaniu się z dawną historią naszego miasta, przeszliśmy do Fary, która stanowi dzisiaj najbardziej wartościowy zabytek staropolskiej architektury Bydgoszczy powstały w XV wieku, wpisujący się przepięknie w krajobraz Starego Miasta oraz nadrzeczny klimat miasta. Zawiera dwa czczone wizerunki Matki Bożej – pierwszy, który jest ikoną naszego grodu – Madonna z Różą w dłoni oraz Matki Bożej Szkaplerznej – z dawnego kościoła karmelickiego. Madonna z różą stała się inspiracją do stworzenia pracy ukazującej historię naszej bydgoskiej fary, której centrum stanowi ważny atrybut – róża. Uczniowie na zakończenie mogli podziwiać piękne wotum wdzięczności oraz wizytówkę naszej katedry – Rosarium, czyli ogród różany jako dziękczynienie dla Matki Bożej, które od wieków zdobi naszą bydgoską farę.
Opracowanie: ks. Piotr Książkiewicz