W dniu 18 czerwca 2024 młodzież skupiona w klubie „Eponiks” wzięła udział w wycieczce edukacyjnej do Muzeum pierwszych Piastów, w skład którego wchodzi między innymi Wielkopolski Park Etnograficzny oraz rezerwat archeologiczno–przyrodniczy na Ostrowie Lednickim.

W Wielkopolskim Parku Etnograficznym wychowankowie zwiedzili skansen wsi wielkopolskiej, w którym prezentowane są domy, budynki inwentarskie, stodoły wraz z wyposażeniem. Poszczególne budynki zorganizowane są w zagrody i zorientowane w taki sposób, by całość tworzyła naturalnej wielkości wieś. Kompozycję uzupełniają drewniany kościół, kaplica, barokowy dwór z folwarkiem, karczma, wiatraki, młyn wodny. Najmłodszy budynek pochodzi z 1935 roku a najstarsze elementy datowane są na rok 1602. W zespole dworskim oraz w części budynków znajduje się ekspozycja muzealna prezentująca przedmioty codziennego użytku ilustrujące rolnicze i rzemieślnicze życie.

Następnie etapem był  Ostrów Lednicki. Atrakcją dla młodzieży była przeprawa promowa na wyspę, która  jest jednym z najważniejszych miejsc historii Polski.

Za panowania Mieszka I i Bolesława Chrobrego była jednym z głównych ośrodków obronnych i administracyjnych Polski. Prawdopodobnie jest to miejsce Chrztu Polski. Na wyspie zachowały się pozostałości grodu oraz relikty najstarszego w Polsce zespołu romańskiej architektury pałacowo-sakralnej (z basenami do chrztu) i wolnostojącego kościoła cmentarnego.  Obydwa obiekty wzniesiono w czasach panowania Mieszka I, tuż przed 966 rokiem. Po zwiedzeniu Ostrowa wszyscy zmęczeni, ale szczęśliwi udali się w podróż powrotną. Warto dodać, że przez cały czas towarzyszyła nam upalna pogoda.

Tekst i zdjęcia: Dariusz Rega

   

 << powrót do aktualności

   

Adres Ośrodka

ul. Akademicka 3
85-796 Bydgoszcz

tel. 52 344-74-15
sekretariat

tel. 52 344-74-10(20)
portiernia

fax: 52 346-36-16
e-mail: biuro@oswnr2.bydgoszcz.pl

   

   

Wyszukiwarka  

   

   

Organ prowadzący

Organem prowadzącym dla K-P SOSW nr 2 jest Samorząd Województwa Kujawsko Pomorskiego

   

   

Certyfikat  

   
© 2024 Kujawsko-Pomorski Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy nr 2