51 Zlot Drużyn Nieprzetartego Szlaku

W dniach 25-29.10.2017 roku odbył się 51 Zlot Nieprzetartego Szlaku w Harcerskim Centrum Edukacji Ekologicznej w Funce.

Jak co roku uczniowie naszej placówki uczestniczyli w obozie harcerskim w Funce. Pomimo nawałnic, które przeszły przez nasz region w sierpniu i zniszczyły okolice harcerskiej bazy, udało się zorganizować zlot.

Przygotowane przez organizatorów atrakcje spotkały się z dużym zainteresowaniem naszych podopiecznych. Ciekawostkę dydaktyczną stanowiło zwiedzanie zamku krzyżackiego w Człuchowie. Od przewodnika dowiedzieliśmy się, że zamek w Człuchowie był jednym z największych założeń obronnych wzniesionych przez rycerzy zakonu krzyżackiego.

Zajmował teren 3 hektarów, a wielkością ustępował jedynie siedzibie stolicy państwa zakonnego – zamkowi Wielkiego Mistrza w Malborku.

Rozległość i wielkość zamku w Człuchowie wynikały z ważnej roli strategicznej i reprezentacyjnej w systemie państwa zakonnego. Był on częścią umocnień jego południowej granicy, stanowiąc kluczowy punkt obronny państwa. Dodatkowo położenie na szlaku powodowało, że przez Człuchów przejeżdżali goście zakonni podróżujący do głównych ośrodków krzyżackich. Zwiedziliśmy komnaty zamku, oraz wieżę widokową.

 Dobry humor oraz pogoda towarzyszyły nam przez cały czas trwania zlotu. Oprócz zajęć dydaktycznych wychowankowie mieli okazję odbyć rejs po jeziorze Charzykowskim jachtem typu „Dezeta”. Uczestniczyli w zajęciach plastycznych, rzeźbie, muzykoterapii, wikliniarskich, harcerskim biegu, dyskotece oraz ognisku.

W ramach zajęć militarnych uczniowie zapoznali się budową wybranych modeli karabinów, wozem transmisyjnym i wojskowymi sposobami udzielania pierwszej pomocy.

Dla najmłodszych uczestników zlotu odbyło się spotkanie z aktorami teatru objazdowego Vaśka.  Dzieci obejrzały ciekawe przedstawienie.

Opracowanie:
Iwona Obremska
Paweł Szarkiewicz

 

 

   

Adres Ośrodka

ul. Akademicka 3
85-796 Bydgoszcz

tel: 52 344-74-15
sekretariat

tel: 52 344-74-10(20)
portiernia

fax: 52 346-36-16
e-mail: biuro@oswnr2.bydgoszcz.pl

   

kujawsko-pomorskie

   

Wyszukiwarka  

   

Organem prowadzącym dla K-P SOSW nr 2 jest Samorząd Województwa Kujawsko Pomorskiego

   

Certyfikat  

   

Zajęcia Terapeutyczne  

   

   
© 2020 Kujawsko-Pomorski Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy nr 2