Pamiętają o swoim Patronie
Dnia 8 września 2021r. gościliśmy pana Witolda Gudysia ze Stołecznego Środowiska 1. Dywizji Pancernej i członka Stowarzyszenia Detektorystów Kryptonim TIV z Grodkowa skupiającego grupę poszukiwaczy szczątków zaginionych w bitwach żołnierzy i militariów, które kryje jeszcze ziemia. Młodzież wysłuchała prelekcji o historii 1. Polskiej Dywizji Pancernej i poszukiwaniach rzeczowych śladów walk prowadzonych na jej szlaku bojowym w Belgii i Holandii.
Pan Witold Gudyś przekazał na ręce Dyrektora Ośrodka pana Ryszarda Bieleckiego fragment gąsienicy czołgu Sherman biorącego udział w zwycięskim szlaku bojowym 1. Polskiej Dywizji Pancernej. To duże ubogacenie zbiorów szkolnej Izby Pamięci Patrona i kolejna cenna pamiątka po posiadanej już oryginalnej pieczęci 1. Dywizji Pancernej. Ze zrozumieniem młodzież przyjęła informację o poszukiwaniu ostatnich, jeszcze nieodnalezionych szczątkach pięciu żołnierzy 1. Dywizji. Poszukiwania prowadzone są w okolicach Kappelsever w Holandii, gdzie stoczona została jedna z najcięższych bitew z Niemcami, którą gen. Stanisław Maczek nazwał „nasze małe polskie Monte Cassino”. Pan Witold Gudyś oświadczył, że na pewno odnajdą szczątki żołnierzy i pochowają je z godnością.
Młodzież najbardziej interesowało umundurowanie i wyposażenie osobiste żołnierzy: dlaczego czarny naramiennik, czarny beret, czarny płaszcz… Jednym słowem „czarna kawaleria”.
Wychowankowie Ośrodka dumni są z ze swego Patrona, bo wiedzą, że nie przegrał żadnej bitwy na swoim szlaku bojowym, ponieważ miał w sobie najlepsze cechy oficera i opinię znakomitego dowódcy wojsk.
tekst: Krystyna Bieniek, zdjęcia: Artur Zasada